Vi ringer upp dig inom 30 min. Vardagar 08.00 - 17.00.
Övrig tid, ringer vi upp dig nästa vardag.

Avbryt

Vi har mottagit ditt meddelande!
Vi ringer dig inom 30 minuter (vardagar 08.00 - 17.00).

Med vänliga hälsningar,
Be Better Online

"Vår idé: Bryta ny mark."

Max Wimnell, projektledare



Sökmarknadsföring för företagsledningen

När Internet har blivit en oundviklig kanal att synas på för nästa samtliga företag oavsett bransch och storlek så har den också blivit en fråga för företagsledningar och VD:ar. Webbplatsen och marknadsaktiviteter online är inte längre något som drivs av enskild personal i organisationen och utan ansvar, målvärden och analys.

Med vår utbildning sökmarknadsföring för företagsledningen vill vi ge personer i ledande roller på Sveriges företag, oavsett storlek kunskap i hur en strukturerad åtgärdsplan för webbplatsen kan stödja strategiska och affärsmässiga mål och det med ekonomisk kontroll.

Våra kurser och workshops finns i två grundutförande. En för de med begränsad eller ingen kunskap i sökmarknadsföring och en för de som är redo att ta till sig mer avancerade koncept. Självfallet kan vi även skräddarsy våra utbildningar efter behov och kunnande.

Några av de punkter som vi behandlar vid ett normalt utbildningstillfälle är bland annat:

  1. Marknaden förflyttas
  2. Affärsmål och delmål på en webbplats
  3. Vad ska du kräva av en webbplats och vad ska du förvänta dig av leverantörer
  4. Vidareutveckling av webbplatsen skall vara ens ständigt pågående process
  5. Mätbarhet för att ständigt mäta hur din webbsatsning presterar

Tveka inte att kontakta oss för ett möte där vi kan diskutera hur vi ska utforma en utbildning som ger er bästa möjliga resultat.